Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Wystawa Świąteczna w Dworku Laszczyków

Wystawa Świąteczna w Dworku Laszczyków

Zapraszamy na nową wystawę do Dworku Laszczyków w Kielcach 
„O rożdestwi Christowom wist`wam powedati – Boże Narodzenie
w kulturze łemkowskiej”.

Odnajdziemy w niej kulturę zapomnianej już dzisiaj społeczności górali Beskidu Niskiego oraz po części Beskidu Sądeckiego, zwanych popularnie Łemkami.

Okres przygotowania do świąt Łemkowie przeżywali bardzo radośnie. Adwentowi towarzyszyły spotkania i gry towarzyskie. Grano m.in. w „dupaka” lub „peczene kohuta”.  Na wystawie zaprezentowano postacie: Żyda, Cygana, Turonia oraz kozybratów, które ukazują nastrój wesołej zabawy. Popularne były wówczas weczirki – które były okazją do spotkań damsko – męskich. Okres Bożego Narodzenia tzw. „Rizdwo” przeżywane przez Łemków został odtworzony w formie wieczoru wigilijnego. Ekspozycja została wzbogacona o rękodzieło łemkowskie – tkaniny, stroje, ceramikę, wycinanki oraz meble. Odnajdziemy tu skrzynie sarkofagowe, stół, ławę z oparciem, taborety oraz półki. W jednej z sal odtworzono jedno z najważniejszych świąt obchodzone w obrządku wschodnim – Święto Jordanu. Wokół zaaranżowanego przerębla w kształcie krzyża, ustawiono dewocjonalia. Ta symboliczna scena pokazuje moment tuż przed lub tuż po rytualnym święceniu wody.

Zaprezentowane na wystawie tradycyjne obrzędy bożonarodzeniowe miały na celu zapewnienie pomyślności i dobrobytu w nadchodzącym roku.

W przygotowaniu wystawy wykorzystano materiały znajdujące się w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Wystawa będzie otwarta od 12 grudnia 2017 do 18 lutego 2018.

Początek:

12 grudnia 2017

Koniec:

18 lutego 2018
Kategoria

Lokalizacja

Dworek Laszczyków w Kielcach
ul. Jana Pawła II 6, 25-025 Kielce

Telefon

(41) 34 492 97

Organizator

Muzeum Wsi Kieleckiej
Telefon
41 344 92 97
Email
poczta@mwk.com.pl
Strona
http://mwk.com.pl

Udostępnij