Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Wieczorny spacer śladem witryn sklepowych z Krzysztofem Myślińskim

Instytut Dizanju zaprasza w w czwartek, 17 maja w godz. 18.00-19.30 na wieczorny spacer śladami kieleckich witryn sklepowych, który zakończony będzie wykładem i prezentacją archiwalnej dokumentacji zdjęciowej, nieistniejących już dziś w przestrzeni miasta punktów usługowych i zakładów handlowych. Całe spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński z Towarzystwa Przyjaciół Kielc.

Odwiedzimy miejsca nadal istniejące, jak również te bardzo często zapomniane lub których handlowa funkcja została bezpowrotnie zmieniona. Poznamy historie właścicieli nieistniejących już sklepów, którzy z dbałością aranżowali okna wystawowe, przyczyniając się tym samym do urozmaicenia krajobrazu kieleckich ulic.

Witryna sklepowa – jeden z symboli pejzażu nowoczesnego miasta. W Kielcach pojawiła się w połowie XIX w. – powoli wypierając zwykłe mieszkaniowe okna parterów przyulicznych kamienic. W swojej zdobnej, architektonicznej formie dotrwała do lat 60. XX w. Podobnie jak malownicze, zindywidualizowane szyldy sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Dawną, architektoniczną stolarkę wyparły pseudonowoczesne partery: wielkie tafle szkła w stalowych ramach. To rama przestrzeni, której treścią jest wystawa sklepowa od bezładnego składu oferowanych dóbr po wysmakowane kompozycje plastyczne.

Miejsce rozpoczęcia spaceru – kiosk Kiebabczego na kieleckim rynku.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Salve! w Galerii Głównej Instytut Dizajnu w Kielcach.

Krzysztof Myśliński – historyk sztuki, wykładowca akademicki, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc, członek Towarzystwa Przyjaciół Kielc, autor książki „Kielce, których nie ma”.

Termin

17 maja 2018

Godzina

18:00 - 19:30
Kategoria

Lokalizacja

Rynek
Kielce,

Organizator

Instytut Dizajnu
Telefon
(41) 367 68 01 w. 117
Email
info@idkielce.pl
Strona
http://www.idkielce.pl

Udostępnij