Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Praski sznyt

Zapraszamy 17 lipca o godz. 18.00 na wernisaż nowej wystawy w Przestrzeni Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Wystawa  „Praski sznyt” prezentuje szereg działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rzemiosła na warszawskiej Pradze. Pokazujemy efekty badań naukowych, publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie prowadzone przez Katarzynę Chudyńską – Szuchnik w Muzeum Warszawskiej Pragi. Przedstawiamy działania rewitalizacyjne w ramach programu na_ prawa Warszawa i propozycje nowych szyldów dla praskich warsztatów wykonane przez stowarzyszenie Traffic design. Prezentujemy  projekt typograficzny „ Warszawskie kroje” zrealizowany w oparciu o stare szyldy stolicy, który powstał z inicjatywy zespołu projektantów graficznych. Przybliżamy na wystawie również działania grupy Projekt Pracownie, która dokumentuje poczynania współczesnych rzemieślników. Odwiedza  twórców w ich  warsztatach pracy oraz przeprowadza z nimi wywiady,  w ramach których  zadaje pytania o charakter ich działalności i wybór profesji rzemieślniczej jako sposobu na życie.
Poza prezentacją koncepcji badaczy oraz podejmowanych działań o charakterze projektowym  i  rewitalizacyjnym na terenie Pragi sięgamy również  do historii i tradycji praskiego rzemiosła. Wspominamy na wystawie pracownie, które kiedyś prężnie działały i tworzyły obraz  dzielnicy   oraz pokazujemy na przykładzie wybranych zakładów zjawisko  nowej fali rzemiosła.
Na podstawie treści zawartych w książce „Zręczni” Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik  i wypowiedzi zebranych przez Projekt Pracownie  przyglądamy się funkcjonowaniu praskiego rzemiosła kiedyś i obecnie. Pytamy o kompetencje jakie powinien posiadać współczesny rzemieślnik. Poruszamy temat lokali dla rzemieślników i problem   miejsc przeznaczonych na pracownie rzemieślnicze w  przestrzeni miejskiej na przykładzie zagłębia rzemieślników mieszczącego się do niedawna przy ul. Podskarbińskiej, które przestało istnieć ze względu na  planowane na tym terenie inwestycje deweloperskie. Pragniemy zwrócić uwagę na kapitał społeczny i potencjał marketingowy  jaki stoi za branżą rzemieślniczą. Skupiamy się na przedstawieniu dobrych praktyk, dzięki którym ranga rzemiosła jest podniesiona i przywracany jest jej należyty szacunek.
Doświadczenie zawodowe fachowców i tradycja warsztatów z długim rodowodem w wyniku wolnego rynku lat 90-tych  i transformacji ustrojowej zostały zaprzepaszczone.  Obecnie dzięki wysiłkom aktywistów, projektantów i badaczy ręczna praca z powrotem jest doceniana i  zyskuje uznanie młodego pokolenia i nowych klientów.

Wystawa w Instytucie dizajnu w Kielcach  jest współorganizowana z Muzeum Warszawy, Stowarzyszeniem Traffic design oraz grupą Projekt pracownie. Ekspozycja została objęta patronatem magazynu Grafmag.

Na wystawie wykorzystano materiały źródłowe za zgodą współorganizatorów.
Teksty wykorzystane na wystawie pochodzą z książki  „Zręczni” Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik wydanej w 2019 roku przez Muzeum Warszawy.

aranżacja i koordynacja projektu wystawy: Aleksandra Banaś, Joanna Kurkiewicz
opracowanie graficzne: Dorota Wąsik

autorzy tekstów/ materiałów:
Katarzyna Chudyńska – Szuchnik/ Muzeum Warszawy
Małgorzata Herman/ Projekt Pracownie

autorzy zdjęć:
Rafał Kołsut / Traffic design
Karolina Lewandowska/ Projekt Pracownie
Natalia Miedziak-Skonieczna / Projekt Pracownie
Magda Woźnica / Projekt Pracownie
Radek Zawadzki / Projekt Pracownie
oraz zdjęcia ze zbiorów Muzeum Warszawy

Patronat medialny:
grafmag magazyn

Podziękowania za zaangażowanie w powstanie ekspozycji dla: Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik, Ewy Gawor, Małgorzaty Herman, Wiktorii Podolec, Natalii Wielebskiej.

Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada  2020 r.

Termin

Początek
17 lipca 2020 @ 18:00
Koniec
15 listopada 2020 @ 18:00

Cost

Darmowy
Kategoria

Lokalizacja

Instytut Dizajnu w Kielcach
ul. Zamkowa 3, 25–009 Kielce

Organizator

Instytut Dizajnu w Kielcach
Telefon
(41) 367 68 01 w. 117
Email
info@idkielce.pl
Strona
http://www.idkielce.pl

Udostępnij