Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

„Pożegnanie Króla: Verdi” – spektakl społeczno-artystyczny

Inaugurujemy pilotażowy program pod nazwą PRZESTRZENIE SZTUKI, którego Operatorem w naszym województwie jest Kielecki Teatr Tańca – Miejska Instytucja Artystyczna.

PRZESTRZENIE SZTUKI to ogólnopolski program wdrożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Miasto Kielce i nasz region (obok Lublina, Łodzi i Katowic) stały się jednym z ośrodków, w którym realizować będzie ten pilotażowy projekt z wiodącą rolą tańca.
Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Kielecki Teatr Tańca stara się w jak najszerszym stopniu aktywizować mieszkańców Kielc i regionu oraz niezależne środowiska artystyczne mające na co dzień utrudniony dostęp do infrastruktury artystycznej. Pragniemy także rozwijać współpracę pomiędzy instytucjami artystycznymi i instytucjami kultury naszego miasta i regionu, poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw dających synergię powstałą z syntezy różnych dziedzin sztuki.
Pozostajemy otwarci na wymianę z artystami z całej Polski i zagranicy, którzy będą mogli we współpracy z nami integrować i rozwijać artystycznie nasze środowisko oraz rozwijać własne projekty w oparciu o nasz potencjał, tworząc kreatywną przestrzeń wymiany.

Jednym z czterech, dużych projektów PRZESTRZENI SZTUKI realizowanych w ramach edycji 2020 jest spektakl społeczno-artystyczny pt. „Pożegnanie Króla: Verdi”.
Premiera sceniczna tego spektaklu odbędzie się 18 września 2020 (piątek) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca Kielce, pl. Moniuszki 2 B.
Biletowana próba generalna odbędzie się 17 września 2020 r. (czwartek), o godz. 18:00, na Dużej Scenie KTT, pl. Moniuszki 2 B.
Spektakl 1-aktowy, czas trwania ok. 70 min.

OPIS PROJEKTU „Pożegnanie Króla: Verdi”
Szekspirowski „Król Lear” i muzyka Giuseppe Verdiego, stały się źródłem inspiracji dla reżysera Michała Znanieckiego, autora spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”. Kielecka publiczność będzie miała wyjątkową okazję, by zobaczyć widowisko nietypowe, w którym na jednej scenie łączą się i przenikają różne światy. Nie tylko światy artystyczne, ale i społeczne. W opowieść o Królu Learze (w tej roli legendarny śpiewak Jerzy Artysz) wprowadzą widzów  tancerze Kieleckiego Teatru Tańca oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”, przygotowana choreograficznie przez Sebastiana Tobiasza Berga.
Teatr tańca przenikać się będzie z operą i najwspanialszymi ariami Giuseppe Verdiego z takich oper jak „Rigoletto”, „Don Carlos” czy „Falstaff”. Te sztandarowe karty muzyki operowej usłyszeć będzie można w interpretacji śpiewaków operowych (Jerzy Artysz, Iga Caban, Renata Dobosz, Anita Maszczyk) w towarzystwie orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz Chóru Kameralnego „Fermata”, przygotowanego przez Ewę Robak. Całość spektaklu poprowadzi Wojciech Malajkat, który wcieli się w postać królewskiego Błazna.
Spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Jutropera i realizowanym przez nią od lat cyklem „Głos wykluczonych”.

Miejsce wydarzenia:

Kielce, Plac St.Moniuszki 2B
Duża Scena

OBSADA SPEKTAKLU / ARTYŚCI NA SCENIE

Śpiewacy:
Król Lear: Jerzy Artysz
Kordelia: Iga Caban
Goneryla: Renata Dobosz
Regana: Anita Maszczyk

Aktor:
Fool: Wojciech Malajkat

Zespół baletowy Kieleckiego Teatru Tańca (21 osób).

Grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” (21 osób).

Chór kameralny „Fermata” przygotowany przez Ewę Robak (20 osób).

Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali (25 osób).

Realizatorzy:
Michał Znaniecki – autor spektaklu, reżyser
Sebastian Tobiasz Berg – choreografia
Tadeusz Kabicz – przygotowanie grupy seniorów
Hubert Stolarski – asystent
Karolina Jacewicz – projekcje multimedialne
Dariusz Albrycht – reżyseria świateł
Jacek Kita – aranżacje muzyczne, przygotowanie muzyczne solistów

Spektakl będzie także zarejestrowany i emitowany przez TVP oddział Kielce.
————————————————————————————————————————————–
Serdecznie zapraszamy. Informacje w sprawie płatnych zaproszeń i biletów można uzyskać pod numerem telefonu: 41 361 27 46 lub e-mailowo: promocja@ktt.pl (zaproszenia) oraz r.pieczaba@ktt.pl (bilety).
Ceny biletów: 30 zł (dzieci), 55 zł, i 65 zł.
Honorujemy Kartę Seniora oraz Kartę Dużej Rodziny, wydaną przez Miasto Kielce.
Z poważaniem
Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca
Elżbieta Pańtak
Grzegorz Pańtak

Termin

Wrzesień 18

Godzina

18:00 - 19:15

Cost

65PLN
Kategorie
, ,

Lokalizacja

Teatr TeTaTeT – Kieleckie Centrum Kultury
plac Moniuszki 2B
Kielce, 25-334

Telefon

+48532219376

Udostępnij