Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Boginie – wystawa ilustracji Agaty Zarzyckiej

BOGINIE to tytuł wystawy ilustracji Agaty Zarzyckiej, na którą zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wernisaż 8 listopada o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 29 listopada.

Artystka tak pisze o wystawie:
BOGINIE to cykl inspirowany panteonem słowiańskich bóstw oraz demonów. Nasza rodzima mitologia jest dla mnie punktem wyjścia do rozważań nad wieloma aspektami życia. Zastanawiam się nad miejscem współczesnego człowieka w dzisiejszym świecie i nad jego relacją z naturą. Zastanawiam się nad sobą, nad otaczającą mnie kulturą i nad tym, jak wpływa ona na mnie jako kobietę. Przede wszystkim myślę o kobiecości i o tym, co my – kobiety ostatnimi czasy zyskałyśmy, a co straciłyśmy. Czy duchowe życie naszych słowiańskich przodków może mieć dla nas jeszcze jakieś znacznie? Czy udałoby się odnaleźć tam zapomniane już archetypy i symbole, z których moglibyśmy/mogłybyśmy czerpać moc i mądrość?

W cyklu BOGINIE skupiam się na kobietach. Rysuję ich portrety, widząc w nich personifikację sił przyrody oraz pewne aspekty kobiecej natury. Każda z nas stworzona jest z wielu portretów, wcielamy się w różne role, mamy różne oblicza. Przechodzimy przez kolejne etapy życia. Czasem przepełnia nas energia bogini matki – Mokoszy, innym razem odnajdujemy w sobie szaleństwo Wiły, siłę Łady lub mrok Boginki.

BOGINIE są też moim wyrazem uznania dla folkloru, kultury dawnej polskiej wsi. Nawiązuję do wycinanki, która zdobiła chłopskie chaty, do ludowych strojów, legend i przedstawień świętych. Cała kultura ludowa – sztuka, śpiew i taniec – są pełne intuicji i nieskrępowanej ekspresji. Znajduję w niej energię, której czasem brakuje mi w dzisiejszym świecie, w którym coraz częściej zamiast prawdziwego przejawu życia dostajemy kolejną fotkę na Instagramie.

Może boginie spojrzą na nas łaskawym okiem i szepną słowa wsparcia. Wyłączmy na chwilę wi-fi i posłuchajmy tego, co dzieje się na niebie, na ziemi, w powietrzu i w nas.

AGATA ZARZYCKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ilustratorka, freelancerka, zafascynowana świętymi górami Słowian, pogańskimi boginiami i leśnymi stworami.
„Wierzę, że wiedźmy nadal urządzają sabaty na Łysej Górze. Mam nadzieję kiedyś do nich dołączyć”
(fragment rozmowy z Agnieszką Gołębiowską „Wiedźma z tabletem” w nr 18 „Made in Świętokrzyskie).

Współpracowała z:
Burda Publishing Polska – ilustracje do magazynu pokładowego
Linii Lotniczych Lot – Kaleidoscop
Miesięcznikiem ZNAK
studiem animacji BluBlu Studios
wydawnictwem MAC Edukacja
Instytutem Dizajny w Kielcach

Termin

Początek
8 listopada 2019 @ 08:00
Koniec
29 listopada 2019 @ 18:00
Kategoria

Lokalizacja

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
ul. Kapitulna 2
Kielce, 25-011

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Telefon
(41) 36 76 447
Email
sekretariat@bwakielce.art.pl
Strona
http://www.bwakielce.art.pl

Udostępnij